Niniejsza strona do poprawnego działania używa cookie. Więcej w polityce prywatności. Rozumiem, nie pokazuj tego więcej
Zaloguj się
A  A+ A+
wysoki kontrast: A A A A

I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Dubois 1945-2015


Niewiele instytucji ma w Koszalinie tak długą historię jak I LO im. Stanisława Dubois. Powstało zaraz po wojnie, decyzje zapadły jeszcze w maju 1945 roku. Tak wspominał późniejszy dyrektor szkoły, Edward Pikutowski: „Przyjechałem do Koszalina 9 maja, a już 11 maja kurator okręgu szczecińskiego podpisał moją nominację na stanowisko nauczyciela tego liceum”. Inaugurację roku szkolnego 1945/46, która odbyła się 1 września w kinie „Polonia” (późniejsza „Adria”), opisała po latach Jadwiga Jelec, podkreślając powojenną specyfikę tego czasu: poza zwyczajnymi w takiej sytuacji szkolnymi rytuałami, „oklaskami przywitano informację o zaplanowanej na jutro bezwarunkowej kapitulacji Japonii”…

Zdzisław Grzymała, wtedy uczeń klasy I, pamięta tę pioniersko-powojenną atmosferę: „Na razie głównie nosimy ławki. Podoba mi się profesor Sierociński – chodzi jeszcze w mundurze kapitana”.

Od początku siedzibą I LO miał być budynek przy ul. Stalingradzkiej (teraz Komisji Edukacji Narodowej), wzniesiony w 1912 roku na potrzeby żeńskiego gimnazjum im. Księżnej Bismarck, założonego przez Luizę Freitag jeszcze w XIX wieku. Ale siedzibę udostępniono szkole dopiero w listopadzie 1947 (ze względu na zajmowanie tego miejsca przez szpital Armii Czerwonej), a więc początkowo zajęcia odbywały się w budynku mieszkalnym przy ul. Traugutta 14, a od października 1945 roku w gmachu przy ul. Zwycięstwa 113.

Bogusław Graczyk, we wrześniu 1945 drugoklasista, zwracał uwagę na specyfikę nowej szkoły: „To dla mnie szok! Po pierwsze szkoła mieści się w budynku mieszkalnym, a po drugie – jest to szkoła koedukacyjna, a nie męski zakon (jak miałem w Gnieźnie)”.

Siłą I LO była zawsze kadra pedagogiczna. Już na początku pojawili tu się nauczyciele – jak się okazało po latach – wybitni: Roman Sierociński, Jan Laskowski, Jadwiga Jelec, Edward Pikutowski, małżeństwo Wacław i Zofia Witczyńscy, Anna Ciszewska, Czesława Żądło. Później dołączali do nich (albo ich zastąpili) nauczyciele, którzy, pracując z uzdolnioną młodzieżą, stworzyli tę wyjątkową markę, jaką od kilkudziesięciu lat jest w naszym środowisku „Dubois”. Warto wspomnieć takich pedagogów jak: Marian Dąbrowski, Henryk Trząskowski, Lech Żyła (legendarny dyrektor szkoły w latach 1971-1998), Zofia Wąs-Zięba, Anatol Ulman, Mirosława Sklenarska, Maria Poniatowska, Roman Gruchała, Maria Hamowska, Władysław Betlej, Maria Łukaszewska, Urszula Początek, Józef Puczyński… Młodsze pokolenia nauczycieli – początkowo pod ich opiekuńczym okiem – podtrzymały i rozwinęły te dobre wzorce, uzyskując w pracy z młodzieżą w ostatnich latach imponujące wyniki.

A młodzież tej szkoły, drugi – równie ważny –  filar jakości Dubois, była zawsze niezwykła. Przychodzili i przychodzą tutaj uczniowie zdolni, ciekawi świata, ambitni, ale jednocześnie kreatywni, poszukujący, oryginalni, często niepokorni. Stąd Dubois pulsuje aktywnością swoich uczniów, żyje ich inicjatywami, kibicuje ich pomysłom. Kibicuje też szkolnym sportowcom, bo w I LO sport zawsze stał na wysokim poziomie. Dzisiejsza młodzież podtrzymuje dobre tradycje, np. w dwóch ostatnich latach chłopcy wywalczyli tytuły mistrzów województwa w koszykówce.

I LO wypuściło w świat blisko dziesięć tysięcy absolwentów, a wśród nich są lekarze, generałowie, aktorzy, twórcy filmowi, sędziowie, prokuratorzy, adwokaci, nauczyciele, inżynierowie, dziennikarze, naukowcy, urzędnicy, posłowie, senatorowie…

I LO im. Stanisława Dubois to dziś jedna z najlepszych szkół średnich w Polsce, z najwyższymi wynikami egzaminów maturalnych w regionie – gwarantującymi miejsca na najlepszych kierunkach , z najwyższym wskaźnikiem EWD (edukacyjna wartość dodana). Imponująca jest liczba indywidualnych sukcesów uczniów w ogólnopolskich olimpiadach przedmiotowych. Uczniowie I LO zdobyli rekordową (nie tylko w regionie i województwie) liczbę tytułów laureatów i finalistów olimpijskich: 428.

Najwyższą satysfakcję przynieśli szkole laureaci olimpiad międzynarodowych – w 1986 r. Marlena Zimna zdobyła złoty medal na międzynarodowej olimpiadzie języka rosyjskiego w Moskwie, a 3 uczniów w historii szkoły zdobyło brązowe medale takich zawodów: Olgierd Cybulski – fizyka 1991, Kuba;  Krzysztof Szyszka – astronomia 2013, Grecja; Konrad Majewski – biologia 2015, Dania).

001
Jedną z tradycji I LO jest świętowanie jubileuszy. Dlatego w siedemdziesiątą rocznicę powstania najstarszego w Koszalinie ogólniaka planowane są różne, bardziej i mniej oficjalne, uroczystości, spotkania i wydarzenia. Jubileusz obchodzony będzie od niedzieli do niedzieli (20-27 września 2015 r.). Projektowane przedsięwzięcia to oferta dla młodzieży i absolwentów I LO, ale także dla mieszkańców Koszalina. W planach znajdują się m.in.: bieg uliczny „7070 metrów na 70-lecie” (20 IX), otwarte spotkanie ze znanym coachem, absolwentem I LO, Mateuszem Grzesiakiem (22 IX), wystawy fotograficzne (w szkole i w CK 105), spektakl teatralny, warsztaty filmowe prowadzone przez twórcę zdjęć do oskarowej „Idy”, absolwenta I LO, Łukasza Żala, uroczystość jubileuszowa w auli szkoły (25 IX), XI Zjazd Absolwentów (26-27 IX, w tym Wielki Bal Dubois w Hali Widowiskowo-Sportowej, ul. Śniadeckich). Organizatorzy (Nauczyciele i Uczniowie I LO oraz Towarzystwo Dubois) zapraszają wszystkich chętnych do udziału. Szczegółowe informacje – na stronie internetowej szkoły: www.liceumdubois.pl.